Apie 130 tūkstančių sergančiųjų širdies nepakankamumu jau visai netrukus galės pasinaudoti naujomis paslaugomis. Siekiant mažinti mirštamumą nuo kraujotakos sistemos ligų ir gerinti sergančiųjų gyvenimo kokybę, bus modernizuoti esami ir steigiami nauji vadinamieji širdies nepakankamumo kabinetai, įsigyjama reikalinga medicininė įranga. Tam iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų skirta daugiau nei 2,7 mln. eurų.
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, statistika, deja, iškalbinga blogąja prasme. Mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų išlieka pagrindine mirties priežastimi, tad kardiologijos paslaugas būtina plėtoti. Taip pat nemažiau svarbu ieškoti būdų, kaip į ligos valdymą įtraukti pačius pacientus.
„Kalbame apie ligas, kurių eigą tinkamai prižiūrint, tikrai galima pailginti gyvenimo trukmę, pagerinti žmogaus gyvenimo kokybę, išvengti varginančio gydymosi ligoninėje. Tam ir plečiame kabinetų veiklą. Juose didelis dėmesys bus skiriamas ne tik pacientų konsultacijoms, bet ir jų pačių bei jų šeimų mokymui, kaip taisyklingai gyventi išgirdus tokią diagnozę. Paprastai tariant, medikai, konsultuodami pacientus, sieks juos kuo labiau įtraukti į ligos priežiūrą, padėti formuoti gyvensenos ir rūpinimosi savimi įgūdžius, kas yra būtina siekiant suvaldyti tokius susirgimus“, – sako ministras A. Veryga.
Be to, pasak jo, itin svarbu, kad tokius pacientus gali prižiūrėti slaugytojai. Tai reiškia, kad, nesant paūmėjimų ar naujų sveikatos sutrikimų, sergantiesiems širdies nepakankamumu periodiškai pakaktų tokiame kabinete pasikonsultuoti vien tik su slaugytoju. Tad, įgyvendinant ES lėšomis finansuojamus projektus, daug dėmesio numatoma skirti specialistų, t. y., gydytojų kardiologų ir ypač slaugytojų, kompetencijai kelti. Taip kartu tikimasi plėsti paslaugų prieinamumą.
Šiuo metu ambulatorinės paslaugos širdies nepakankamumu sergantiesiems teikiamos 8-iuose kabinetuose, įsteigtuose gydymo įstaigose. Planuojama, kad, įgyvendinus projektus, tokių kabinetų iš viso Lietuvoje atsirastų 35. Numatyta, kad šie kabinetai turėtų būti kuriami didžiuosiuose šalies miestuose, taip pat tose savivaldybėse, kuriose didelis sergančiųjų širdies nepakankamumu skaičius, bei ten, kur mirtingumas dėl kraujotakos sistemos ligų viršija Lietuvos vidurkį.
Šiuo metu vykdomos projekto planavimo procedūros, atliekama įstaigų apklausa, tad apie tai, kokiose ir kiek konkrečiai savivaldybėse širdies nepakankamumo kabinetai atsiras, bus sprendžiama įvertinus minėtus rodiklius ir pačių gydymo įstaigų pateiktą poreikį. Apie tai SAM informuos atskirai. Planuojama, kad nauji kabinetai duris atvers, o dabar veikiantys bus atnaujinti dar šiemet.
Širdies nepakankamumas – daugelio širdies ligų komplikacija, pasireiškianti širdies funkcijos sutrikimu, kai sumažėja kraujo išstūmimas ir (arba) širdies prisipildymas vyksta su padidėjusiu slėgiu ir dėl to nukenčia visų organų kraujotaka. Lietuvoje širdies nepakankamumu serga apie 130 tūkst. pacientų. Vien per 2018 m., Higienos instituto (HI) duomenimis, tokią diagnozę išgirdo apie 15 tūkst. žmonių.